23.2.2018 0Comment


Island je krajina nedotknutej prírody a nádherných prírodných scenérií. Strávte tu pár dní a presvedčte sa.
Nájdete v nej najviac teplých gejzírov na svete – môžete sa v nich okúpať. Domáci ich využívajú na vykurovanie. Navštíviť môžete aj najväčší ľadovec v Európe a zároveň sa prejsť v blízkosti aktívnej sopky.
Leta si tu veľa neužijete – trvá len dva mesiace a teploty sú maximálne 20°C. Čo sa na prvý pohľad zdá mínusom, výhodou ale je, že v tomto období tu takmer vôbec nezapadá slnko. V zime zas na oplátku vychádza slnko tak maximálne na 4 hodiny – zato pohľad na polárnu žiaru tento nedostatok výrazne zatieni.

panorama

Zlatý okruh – Golden Circle
Island nie je veľká krajina, na to aby ste ju spoznali vám postačí stráviť tam pár dní. Ak chcete spoznať najväčšie zaujímavosti tejto krajiny postačí vám na to jeden deň. Všetky sa nachádzajú v okolí Reykjavíku. Spoznáte a na vlastné oči uvidíte to naj z Islandu – vodopád, gejzír a park. Prečo sú tak významné a turisticky najnavštevovanejšie prezradíme teraz.

Thingvellir – národný park sa nachádza v prepadline. Oddeľovanie amerického a európskeho kontinentu vytvorilo štyri kilometre dlhý a 40 metrov široký park. Nakoľko sú kontinentálne dosky stále v pohybe park sa každý rok približne o 2 cm rozširuje.
V tomto parku vznikol aj prvý parlament na svete – Alting.

Vodopád Gullfoss– 32 metrov vysoký vodopád je ďalším bodom v zlatom trojuholníku. Voda steká v dvoch úrovniach do 2, 5 km dlhého kaňonu. Sila a prúd stekajúcej vody tento kaňon každý rok predlžujú približne o 25 cm.

gejzír

Gejzír Strokkul– poslednou zastávkou v zlatom okruhu je gejzírove pole. Nájdete tu modré jazierka, ktoré sú pravdepodobne výsledkom zemetrasenia. Nachádza sa tu gejzír, podľa, podľa ktorého tieto prírodné úkazy dostali pomenovanie – Geysir. Tento gejzír nie je aktívny – turisti ho v snahe zvýšiť jeho aktivitu zahádzali kameňmi. V jeho blízkosti sa ale nachádza gejzír s názvom Strukkul, ktorý chrlí vodu každých 10 minút.